Коју дистрибуцију Линукса би користио чувени немачки филозоф Фридрих Ниче, да је данас жив? Одговор на ово питање покушаo je да да проф. др Нил Лист са сарадницима.
Према студији објављеној на веб-сајтовима русофилних срБских мислилаца "Србин инфо" и "СРБски ФБРепортер" - што не значи да се паре које порески обвезници са Запада издвајају за науку користе за дослух и деловање Доналда Трампа и Владимира Путина преко српских проксија - Фридрих Ниче би највероватније користио Џенту Линукс (више: Пингвиниста изгубио вољу за животом током инсталирања Џенту Линукса, а може и Džentu — Vikipedija, slobodna enciklopedija).
Што професор Лист објашњава овако:
"Сви знамо да Ниче није био човек стада. Дакле, апсолутно је немогуће да би користио какав "Еплов" производ. По истој логици, можемо бити сигурни да не би такао ни свеприсутни Виндоус, мада је могуће да би имао извесног поштовања према достигнућима Бил Гејтса и 'Мајкрософта'. Али Виндоус са својим претпоставкама - нипошто. Фридрих Ниче не би могао да поднесе да му други, на основу својих претпоставки, одређује како да користи и надограђује ОС, и да му некакав врховни ауторитет типа Windows Store намеће своју селекцију 'добрих' програма.
С друге стране, Џенту не претпоставља ништа слично, већ полази од претпоставке да слободан човек - пингвиниста више воли да ради ствари како и када хоће, чак и ако његов избор значи да ће бити лупања главом у зид, чупања косе у очајању и чудних погледа околине на 'лудака'. Али то нас доводи до једне од кључних поставки Ничеове филозофије, да се 'онај ко се пење на највише планине смеје свакој трагедији, стварној или тобожњој', и да је битно превазићи себе и из животних недаћа изаћи као победник. Према томе, како су Ничеов надчовек и корисник Џентуа појмови подударног садржаја, логично је да би Џенту био Ничеов избор дистрибуције Линукса."
Професор Лист нам је рекао да је његов тим разматрао и могућност везе Ниче - Linux From Scratch (LFS), иако је скоро извесно да "чак и један Ниче, ни у својим најлуђим годинама и заточен у азилу, ни помислио не би да ЛФС користи за нормалан свакодневни рад".
А друштвене мреже, на којим друштвеним мрежама би био немачки филозоф?
Професор Лист сматра да резултати истраживања наводе на закључак да би Ниче користио GNU Social: "Ниче је био усамљеник, човек вечито занет сопственим мислима. Зар није логично да би таквом пустињаку највише одговарала друштвена мрежа за коју скоро нико не зна да постоји?"
Sudo Satirical |
Напомена преводиоца: Наравно, хумореску је неукусно коментарисати, чак и када је нешто додато у преводу. Хоћу само да искористим прилику да саплеменицима Линуксашима предложим да прочитају и један "озбиљан" чланак: An interview with Chris Lamb, the current Debian Project Leader - Comunidade Debian Brasil.
Мени се нарочито интересантном чини порука (тренутно) првог човека Дебијана, да се и Сид (тзв. unstable верзија), без икакве бојазни, може користити за свакодневни рад. Наравно, већина форумаша се с тим не слаже, нпр. овде, али кадa је то па већина била у праву :)
Извор: Study: Friedrich Nietzsche Most Likely To Be A Gentoo User
Превео и приредио; Александар Јовановић / Ћирилизовано, на Debian -- The Universal Operating System-у
Нема коментара:
Постави коментар
Пишите српски, ћирилицом!