Посредством интернет продавнице „Купуј са Космета” однедавно је могуће поручити храну, пиће, рукотворине и бројне друге артикле које су направили српски пољопривредници, занатлије и предузетници у јужној покрајини
Чувена вина из Велике Хоче, уметничке иконе из Горњег Кусца, џем и ајвар из Новог Брда и други производи Срба на Косову и Метохији сада су свакоме доступни кликом миша. Посредством онлајн продавнице „Купуј са Космета” на сајту kupujsakosmeta.rs, однедавно је могуће поручити храну, пиће, рукотворине и бројне друге артикле које су направили српски пољопривредници, занатлије и предузетници на КиМ. Куповином ових производа, свако може да помогне економски развој наших сународника у јужној покрајини и тако допринесе њиховом опстанку.
Овај својеврсни интернет дућан настао је на иницијативу хуманитарне организације „Косовско Поморавље” у сарадњи с ИТ организацијом „Дигитална Србија” и под покровитељством Канцеларије за КиМ. Будући да су српским предузетницима и занатлијама сва тржишта на Косову и Метохији затворена, намера је да им се продајом преко интернета омогући развијање приватног и породичног бизниса, као и самостално привређивање од сопственог рада. Према речима Николе Васића из хуманитарне организације „Косовско Поморавље”, одзив је за сада јако добар.
„Онлајн продавница је кренула с радом 7. августа и веома смо задовољни како је идеја прихваћена. Од почетка смо наишли на велику подршку медија али и наших познатих јавних личности као што су Милош Биковић, Александра Радовић и ’Београдски синдикат’. Око маркетинга нам је помогла Канцеларија за КиМ. Све је то резултирало да већ у првим данима имамо велики одзив купаца не само с Космета и из централне Србије већ и из дијаспоре”, каже Васић за наш лист.
У овој првој српској интернет продавници на Космету у понуди су, између осталог, сувенири с осликаним манастирима и ликовима светаца, крафт пиво из Грачанице, ручно рађени одевни и украсни предмети... Тренутно је у понуди око 150 артикала тридесетак произвођача, за сада махом јужно од Ибра, али планира се повећање асортимана.
„На самом почетку је било тешко доћи до многих произвођача. Пошто нема јединствене базе где можемо добити податке ко, где и шта производи, сами смо трагали за њима користећи своје контакте и пријатеље. Али, ево, сада се заинтересовани произвођачи сами јављају, па кад обрадимо све њихове артикле, имаћемо у понуди сигурно више од 200 производа из преко 50 предузетничких радионица”, каже Васић.
Према његовим речима, тренутно се највише продају органска храна и вино из Велике Хоче.
„Имали смо малу количину ајвара из села Јасеновик у општини Ново Брдо и све се то распродало за неколико дана, а сада су врло тражене и печурке из истог тог места. Што се тиче вина из Велике Хоче, оно је надалеко чувено и квалитетно а производи се само у Метохији, па не чуди да је и оно тражено”, наводи Васић.
Он додаје да је куповина у онлајн продавници „Купуј с Космета” практично једини начин да се помогне српским привредницима на КиМ.
„Они имају махом скромне капацитете које нису развијали будући да досад нису имали превелику продају ни могућности за пласман производа. Сада, с могућношћу онлајн продаје, могу да остваре приходе и евентуално повећају производњу. Осим тога, на овај начин се упошљавају и наши сународници из других струка. Тако је један дизајнер, који је био дуго без посла, ангажован да прави етикете и налепнице за производе који се нуде у онлајн продавници”, истиче Васић.
Овај подухват је само наставак активности хуманитарне организације „Косовско Поморавље”. Откако је у марту прошле године основана, осим пружања хуманитарне помоћи најугроженијим српским породицама на КиМ, ова организација се посебно бави економским оснаживањем привреде тамошњих Срба.
„Најпре смо осмислили да кроз донације за машине, стоку и остало што је потребно пољопривредницима, занатлијама и другим произвођачима, омогућимо нашим сународницима да имају од чега да живе. Некима од њих смо на тај начин обезбедили да сами производе, али пошто смо наишли на проблем тржишта, с организацијом ’Дигитална Србија’ смо размотрили како најбоље да им помогнемо да продају своје производе. Интернет продаја се испоставила као најбоље решење”, закључује Васић.
Аутор: Димитрије Буквић
Извор: Политика
Нема коментара:
Постави коментар
Пишите српски, ћирилицом!