Прелазак са Хрома на Вивалди је брз, лак и забаван, јер са досадне подразумеване опције прелазите на брз, флексибилан и могућностима богат прегледач. Само испратите упутства члана Вивалдијевог тима, Јоханеса Долвена.
Али ако сам нешто научио у животу и у својој кошаркашкој каријери, то је да су промене неизбежне, али раст, напредак, није обавезан.
Само, макар и мала промена у животним навикама заиста може помоћи да остварите напредак.
Промена прегледача можда и није животни преокрет, али као и свака друга промена, ако сте вољни да је учините, може довести до открића да је била ваш пут ка напретку.
Срећом, испробавање новог прегледача је прилично безопасна промена. Ако вам се не свиђа, немојте га користити. Али бар покушајте!
Са Хрома на Вивалди можете прећи зачас. У наставку о корацима, редом.
Како прећи с Хрома на Вивалди прегледач за пет минута
Хром ми је до недавно био једини прегледач. И нераздвојни пријатељ током студија.
Прегледач Вивалди сам открио када сам почео да радим за компанију “Вивалди” као приправник.
Временом, од како стално користим Вивалди, откривам нова подешавања и функције које прегледање чине пријатнијим и ефикаснијим (баш као што пише на етикети).
Процес преласка са Хрома на Вивалди био је брз и лак.
Следите ове једноставне кораке да бисте се пребацили за мање од пет минута.
Преузимање и инсталирање
Скокните на Vivaldi.com и преузмите програм. Прегледач ради на Виндоусу, Меку, Линуксу и мобилним телефонима са Андроидом.
Учините га својим
Код Вивалдија највише волим то богатство у могућностима прилагођавања.
Тема има осам основних, укључујући тамну, а ако вам се ни једна не допада, у самом прегледачу можете направити сопствену, експериментишући са комбинацијама позадине, боја и наглашавањима осветљености.
Код тема, посебно волим дату могућност да се боје сучеља аутоматски усклађују са бојама сајтова које посећујете.
И кад смо већ код прегледања, код Хрома имате, и то као једину могућност, да је трака страница на врху прозора. И то је било потпуно у реду, јер за друге опције нисам ни знао. А сад? Вивалди вам допушта да изаберете место траке са страницама: горе, доле, лево, десно.
Увоз обележивача и подешавања
Пре преласка на Вивалди, питао сам се зашто бих се пребацио и шта ће ме спречити да пређем. Немогућност увоза обележивача и лозинки сигурно би ми отежалa одлуку.
Срећом, то није никакав проблем код преласка са Хрома на Вивалди.
Увоз можете урадити одмах по инсталирању прегледача или касније, кад хоћете, тако што ћете отићи у Мени> Датотека и из падајућег менија изабрати „Увези обележиваче и поставке“. Тамо ћете наћи листу прегледача из којих можете да увезете.
Изаберите из чега, па клик на Увези.
Увоз отворених картица
Шта ако у Хрому имате масу отворених картица које су вам потребне? Увезите и њих.
Прво у Хрому инсталирајте додатак Session Buddy , затим идите на страницу додатака и кликните на Извези. Потом исти додатак убаците у Вивалди (да, Вивалди је компатибилан са Хромовим екстензијама) и увезите картице.
Session Buddy је такође добар начин да чувате резервне копије својих картица. Али проверите да ли и вама одговара политика приватности додатка.
Поставите своју почетну страницу
Почетна страница у Вивалдију служи као контролна табла која вам омогућава лак приступ омиљеним местима на мрежи, обележивачима и историјату прегледа. Почетна страница је организована око брзих бирања – обележених повезница приказаних као сличице.
Када први пут отворите Вивалди видећете збирку пажљиво одабраних Speed Dial-ова. Слободно их уредите ако то нису места на интернету која ћете посећивати. Само их замените својим омиљеним обележивачима.
Ја ту чувам све своје омиљене локације и могу их чак сместити у директоријуме, што почетну страницу чини мање неуредном.
Почетну страницу можете опремити и позадином по свом укусу, исто као и сличице брзог бирања.
Све што треба да знате о Вивалдијевим брзим бирањима наћи ћете на страници Vivaldi Help Center. .
Истражите функције сучеља
Кад се пребаците на Вивалди, одвојите мало времена за истраживање. Дајем реч, вреди труда.
Вивалди је скоро па једнако прилагођавање сопственом укусу и потребама. Нуди више функција од било ког другог прегледача. Да бисте искористили максимум од свог новог алата, наставите да истражујете!
Да ли сте знали да у Вивалдију можете да померате адресну траку, да укључујете и искључујете друге траке за навигацију, играте се претраживачима и брзо претражујете помоћу брзих команди, Quick Commands .
Ако користите пуно картица, Вивалди је за вас. Има толико напредних функција управљања картицама, никад вам неће недостајати опција – било да желите да групишете, правите плочице од отворених страница, премеште или качите картице.
Веб панели су још једна јединствена карактеристика Вивалдија, и можда једна од функција коју највише користим. То је бочна трака на страни прозора прегледача која вам омогућава брзи приступ обележивачима, преузимањима, белешкама и историјату прегледања.
Да додате тзв. веб плочу, кликните на „+“ на бочној траци и унесите жељени УРЛ, друштвених мрежа и агрегатора вести, рецимо.
Вивалди се по многочему разликује од “Гугловог” Хрома, највише због својих јединствених карактеристика и могућностима прилагођавања.
Прошла су скоро два месеца откако сам прешао на Вивалди, а и даље свакодневно откривам ново.
Писао сам о три ствари које у Вивалдију боље функционишу у поређењу са Хромом – слагање картица, “поплочавање” страница и белешке.
Такође, не треба заборавити да Хромов творац жели да прикупи што више података о вама како би, како каже, унапредио пословање, за шта вам прегледач даје “за џабе”.
А Вивалди вас не прати. Места на мрежи која посећујете, шта куцате у прегледачу, преузимања – Вивалди све то не интересује па и нема приступ тим подацима.
Ајмо сад!
Напомена преводиоца: Напреднијим и захтевнијим корисницима бих препоручио да преузму бета верзију прегледача, тзв. Desktop Snapshots. Јесте да није испеглана као “стабилни” Вивалди, али ради без грешке а нуди бржи увид у будуће могућности доступне свима. Овога пута: клијент е-поште, РСС (RSS)довод и Календар. О чему други пут.
Аутор: Јоханес Долвен
Извор: Вивалди
Преузето са: Линукс Такс Чачанин
Превод: Александар Јовановић
Нема коментара:
Постави коментар
Пишите српски, ћирилицом!